Jeśli jesteś nowicjuszem w sztuce, możesz się zastanawiać: „Czym jest teatr?”. Teatr jest współpracującą formą sztuki wykonawczej, która wykorzystuje żywych wykonawców (aktorów i aktorki) do przedstawienia doświadczenia, które jest prawdziwe lub wyobrażone. Podstawowym celem teatru jest rozrywka i edukacja.

Drama

Teatr jest rodzajem sztuki performatywnej, w której wykonywane są sztuki i inne prace pisemne. Przedstawienia te mają na celu przedstawienie ludzkiego życia i zazwyczaj odbywają się w teatrach. Teatr może również obejmować improwizowane sztuki lub „dramaty w szafie”, które nie zawierają pisemnego scenariusza. Wszystkie formy teatru angażują aktorów i publiczność. Ludzcy aktorzy wykonują większość sztuk, chociaż roboty i laptopy z syntezatorami głosu również działają w niektórych produkcjach.

Teatr ma wiele różnych celów, od czystej rozrywki do nauczania lekcji moralnej. Często był lustrem dla społeczeństwa, wzywając ludzi do refleksji i nauki. Teoretyczne i moralne implikacje praktyk teatralnych były przedmiotem ostatnich debat filozoficznych.

Teatr

Teatr jest formą sztuki, która obejmuje scenę i publiczność. Wiele form teatru jest dydaktycznych i wykorzystuje lekcje moralne, aby wpłynąć na publiczność. Teatr obejmuje aktorów i członków publiczności angażujących się w śpiew, aktorstwo i taniec. Podczas gdy większość teatru używa ludzkich aktorów, istnieją również sztuki wykonywane przez roboty, laptopy z syntezatorami głosu i inne technologie.

Teatr jako konstrukcja architektoniczna sięga starożytnej Grecji. Na przestrzeni wieków zmieniał się kilkakrotnie, odzwierciedlając zmiany w modzie i technologii. Obecnie teatry są bardziej powszechne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie słowo to jest pisane jako „teatr”. Podczas gdy teatr jest uważany za preferowaną pisownię w Wielkiej Brytanii, jest to również preferowana pisownia w Stanach Zjednoczonych.

Wykonanie

Teatr jest sztuką zwracania się do publiczności, a dobre wykonanie będzie angażować publiczność. Aktor i publiczność są w ciągłej pętli sprzężenia zwrotnego, wysyłając sobie nawzajem sygnały, które wpływają na przedstawienie. Reakcja publiczności na dzieło teatralne jest szczególnie ważna w komediach i poważnych dramatach. Reakcje publiczności wpływają na sposób wygłaszania tekstów, czas ich trwania i intensywność poszczególnych występów. Aktorzy często narzekają, że publiczność jest zbyt surowa lub zbyt emocjonalna, ale prawda jest taka, że widzowie są również zaangażowani i wpływają na przedstawienie.

Podczas gdy czytanie książki lub oglądanie programu telewizyjnego jest kontrolowane przez tempo i tempo, przedstawienie teatralne zmusza publiczność do głębokiego myślenia o historii. Krzesło może wydawać się zwykłym meblem, ale może też symbolizować władzę lub obalenie monarchii. Podobnie jak obraz, przedstawienie teatralne nieustannie się zmienia i morfuje w nowe znaczenia.

Występy teatru

Teatr jest zespołową formą sztuk performatywnych, która wykorzystuje żywych aktorów do stworzenia doświadczenia przypominającego prawdziwe lub wyobrażone wydarzenie. Aktorzy używają mowy, gestów, muzyki i ruchu, aby przekazać historię. Teatry mogą pomieścić od jednej do tysięcy osób. Niektóre formy teatru obejmują musicale, komedie, tragedie, opery/operowe dramaty i farsy.

Dramatyczne przedstawienie jest jedną z najstarszych form teatru. W starożytnej Grecji tragedie zawierały muzykę wykonywaną przez aktorów i chóry. Śpiewacy często starali się zaangażować publiczność w znaczenie swoich piosenek. Z kolei teatr muzyczny łączy muzykę i dialogi mówione, aby opowiedzieć historię. Współczesny gatunek teatru muzycznego wywodzi się z gatunku opery komicznej i music-hallu z końca XIX wieku.

Filozofia teatru

Filozofia teatru jest szeroką dyscypliną, która nawiązuje kontakt z wieloma innymi dyscyplinami. Została uporządkowana według modalności formy sztuki i poruszanych w niej zagadnień filozoficznych. Jest to dobra książka dla tych, którzy nie studiowali filozofii i szukają dobrego wprowadzenia do tematu. Dostarcza informacji o tle dziedziny i nakreśla ważne kwestie normatywne, które wynikają z pewnych stanowisk metafizycznych i epistemicznych.

W początkach lat 90. dziedzina filozofii teatru była jeszcze stosunkowo nowa. Choć jest subpolem estetyki, obecnie wyłoniła się jako odrębna dziedzina w swoim własnym zakresie. Czasami określa się ją mianem „filozofii spektaklu”, istnieje też poświęcone jej czasopismo.

Kategorie: O teatrze

Teatr-zamiast.pl © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Kontakt