Teatr Narodowy w Warszawie został założony pod koniec XIX wieku przez Idę Kamińską, polską aktorkę. Jego pierwotna lokalizacja znajdowała się przy placu Grzybowskim. Później został przeniesiony na ulicę Senatorską, gdzie od tamtej pory przenosi się do tymczasowych lokalizacji. Występuje również gościnnie w innych teatrach.

Ida Kamińska

Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej w Warszawie jest państwową instytucją teatralną. Nosi imię polsko-żydowskiej aktorki Ester Rachel Kamiskiej, zwanej „matką teatru jidysz”. Kamińska była również nominowaną do Oscara aktorką.

Założony przez nią zespół słynął z programów żydowskich, w których występowali Żydzi z całej Polski. Później odbyły tournée do Kijowa i Odessy, gdzie występowały dla mieszanej publiczności Żydów z Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego. Później wrócili do Warszawy i założyli Państwowy Teatr Żydowski.

Koncepcja architektoniczna Corazziego

W 1779 roku warszawski teatr otrzymał swój pierwszy stały budynek i został przeniesiony do nowego kompleksu. Antonio Corazzi zaprojektował nowy kompleks, a jego otwarcie nastąpiło 24 lutego 1833 roku. W tym czasie Warszawa była częścią Imperium Rosyjskiego, a władcy nie pochwalali funkcjonowania teatru „narodowego”.

Warszawski Teatr Wielki gościł wielu znakomitych artystów. Występowali tu Filharmonicy Wiedeńscy i Metropolitan Opera. Polscy artyści często wyjeżdżali na międzynarodowe tournée, aby występować. W warszawskim Teatrze Narodowym wystawiano sztuki Tadeusza Rozewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Arystofanesa i Williama Szekspira.

Ester Rachel

Teatr Żydowski w Warszawie kontynuuje przedwojenne żydowskie tradycje teatralne w Polsce. Sztuki prezentowane są w języku polskim i jidysz. Publiczność może słuchać spektakli na słuchawkach z polskim tłumaczeniem. Teatr został założony przez Ester Rachel w 1928 roku. Szymon Szurmiej był dyrektorem Teatru Żydowskiego od 1969 roku do śmierci w 2014 roku.

Ester Rachel była córką kantora, a karierę w teatrze jidysz rozpoczęła w wieku zaledwie sześciu lat. Później występowała w różnych produkcjach i została mianowana dyrektorem Żydowskiego Artystycznego Zespołu Teatralno-Dramatycznego w Warszawie. Po śmierci rodziców poświęciła się aktorstwu. Później dołączyła do zespołu teatru i występowała w operetkach.

Teatr jidysz Ester Rachel

Teatr jidysz Ester Rachel został założony w Warszawie w 1907 roku. Nazwa teatru pochodzi od nazwiska polsko-żydowskiej aktorki, Ester Rachel Kamińskiej, którą często określa się mianem „matki teatru jidysz”. Była pierwszym dyrektorem teatru i przypisuje się jej odrodzenie tej formy sztuki. W latach 1893-1905 koncertowała po całym Imperium Rosyjskim, by w końcu założyć Trupę Literacką w Warszawie.

Teatr jidysz Estery Rachel rósł w siłę i sukcesy, a w 1957 roku dołączył do niego Polski Teatr Narodowy. Teatr z siedzibą we Wrocławiu przeniósł się później do Warszawy i otworzył własny budynek przy Placu Grzybowskim. W 1970 roku zmienił nazwę na Teatr Żydowski im. E. R. Kamińskiej i zaczął występować w Warszawie i w całej Polsce.

Teatr żydowski Ester Rachel

Ester Rachel, polska aktorka, była powszechnie uważana za założycielkę teatru żydowskiego w Polsce. Urodzona w Porozowie, w młodym wieku przeniosła się do Warszawy i pracowała w fabrykach, zanim zadebiutowała na scenie. Początkowo występowała głównie w operetkach, ale wkrótce stała się czołową aktorką w sztukach żydowskich i repertuarze klasycznym. Była członkiem żydowskiej społeczności kulturalnej i występowała w kilku teatrach w Warszawie, w tym w Teatrze Narodowym.

Teatr Żydowski został założony przez Ester Rachel i Idę Kamińską w 1950 roku. Założyły one również Centrum Kultury Żydowskiej. Obecnie jest jednym z zaledwie dwóch stałych teatrów jidysz w Europie. Teatr Żydowski jest poświęcony zachowaniu kultury i tradycji żydowskiej.

Polski teatr Ester Rachel

Jeśli masz ochotę na dobre doświadczenie teatralne, Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej w Warszawie może być właśnie tym, czego szukasz. Nazwany na cześć znanej polsko-żydowskiej aktorki Ester Rachel Kamiskiej, znanej również jako „matka teatru jidysz”, ten państwowy teatr jest poświęcony pokazywaniu sztuk i klasyki jidysz.

Choć teatr nie ma stałej siedziby w Warszawie, nadal jest ważną instytucją kulturalną. Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej to wyjątkowa instytucja poświęcona teatrowi jidysz. Został założony przez Ester Rachel Kaminską, polsko-żydowską aktorkę, która była najpopularniejszą aktorką jidysz swoich czasów. Teatr jest jednym z niewielu zachowanych teatrów jidysz na świecie i ma wybitną historię zachowania kultury żydowskiej.

Kategorie: Domyślna